Skip to content

Historie vozidla podle VIN

Zkontrolujte zdarma, zda auto, které chcete koupit - mělo nějakou škodu

Zdarma prohledáme největší databázi poškození automobilů v Polsku, Evropě a USA. Obdržíte informaci, zda bylo zaznamenáno nějaké poškození. Zaplatíte jen v případě, když si budete chtít prohlédnout podrobné informace o škodách.

Zfalšovaný počet ujetých kilometrů – služba CrashStatus vám pomůže zkontrolovat skutečný nájezd auta

Nepoctiví prodejci, zejména ti, kteří s ojetými vozy obchodují denně, mohou zfalšovat skutečný stav najetých kilometrů. Jedná se o trestný čin, ale riziko podvodu je přesto velmi vysoké. Proč nepoctiví prodejci falšují stav najetých kilometrů u automobilů? Jak si můžete ověřit skutečný počet najetých kilometrů u ojetého vozu z tepla svého domova? Jak najít důležité informace o ojetém voze, abyste si ho mohli před koupí důkladně prověřit? Pomůže vám služba CrashStatus.

Každé auto je vybaveno počítadlem ujetých kilometrů. Stav najetých kilometrů se počítá od okamžiku, kdy vůz opustí výrobní závod. Počet najetých kilometrů je jedním z kritérií, které vám umožňuje zhruba posoudit stupeň opotřebení ojetého vozu.

Počítadlo ujetých kilometrů je obvykle umístěno na palubní desce vozu. U starších vozů se používala mechanická počítadla kilometrů s plastovými otočnými kotouči, na kterých byla namalována čísla. Již více než 20 let se ve většině vozidel používají elektronická počítadla, která zobrazují počet ujetých kilometrů na speciálním malém LCD nebo LED displeji nebo na vyhrazené části obrazovky palubního počítače.

Standardní počítadlo kilometrů má 6 číslic. V průběhu let docházelo k humorným situacím, příkladem může být Suzuki Swift Mk2 vyráběný v Maďarsku, do kterého výrobce namontoval analogové počítadlo s 5 číslicemi. Po dosažení hranice 99999 kilometrů se počítadlo vynulovalo. Vůz se kvůli tomu bohužel neomladil, ačkoli jeho prodejce mohl s rukou na srdci říci, že vůz, který prodává, má najeto 39950 kilometrů (ačkoli skutečný stav byl 239950 kilometrů).

Skutečný počet najetých kilometrů je však stále jedním z ukazatelů technického stavu vozu. A nový kupující by měl tento počet znát.

Na fotografii níže – výrobní štítek vozu Audi umístěný na přepážce mezi motorovým prostorem a prostorem pro osádku. VIN kód je vyražen v horní části štítku.

Skutečný počet najetých kilometrů – jeden z ukazatelů technického stavu vozu

Proč je počet najetých kilometrů vozidla jedním z určujících, nikoliv však nejdůležitějším ukazatelem jeho technického stavu? Vždy je třeba mít na paměti, že na technický stav vozidla má vliv mnoho věcí.

Pokud mělo auto špatnou servisní péči, pak může mít nízký počet najetých kilometrů, ale jeho technický stav bude velmi špatný.

Pokud má jeden vůz najeto 100 000 km a jezdí pouze ve městě a druhý 200 000 km a jezdí převážně mimo město, bude druhý vůz obvykle v lepším technickém stavu (pokud měl řádnou servisní péči).

Co lze předpokládat na základě znalosti skutečného počtu najetých kilometrů automobilu? Především míru opotřebení jednotlivých dílců. Nový majitel může víceméně předvídat, kdy bude muset investovat, často dost značné částky.

Například pokud má vozidlo najeto mezi 100 000 a 150 000 kilometry, musí být nový majitel připraven na to, že ho čeká výměna takových dílců, jako je spojka, turbodmychadlo, tlumiče, ramena zavěšení, brzdové kotouče, vstřikovače LPG a plynová nádrž (pokud auto jezdí na plyn).

Pokud má auto najeto více než 200 000 km, musí řidič počítat s výměnou velmi drahých vstřikovačů přímého vstřikování, dvouhmotového setrvačníku se spojkou (pokud se nepokazí dříve), startéru a alternátoru u vozidel se systémem start-stop (velmi drahé), ostatních dílů systému odpružení, součástí zapalovacího systému, žhavicích svíček u dieselů a také třícestného katalyzátoru a filtru pevných částic FAP, jakož i některých senzorů a kloubů pohonu.

U vozidel s nájezdem nad 300 000 km je třeba se připravit na výměnu alternátorů a startérů, katalyzátorů DPF, vstřikovacích čerpadel, palivových čerpadel, chladiče, jiných senzorů. K tomu se přidá boj s korozí a kdo ví, možná i nutnost generální opravy motoru, převodovky a hnacího ústrojí (např. spojky Haldex, je-li jí vozidlo vybaveno), mechanismu a pohonu stěračů nebo elektrických pohonů oken.

Na obrázku níže – kam výrobci automobilů umisťují VIN kód?

Proč nepoctivý prodejce falšuje počet najetých kilometrů vozidla?

Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá. Je to proto, že je pravděpodobnější, že si koupíte auto stejného ročníku, které má najeto 150 000 km, než auto, které má najeto 300 000 km. Jednoduše řečeno, budete si myslet, že vůz s nižším počtem najetých kilometrů je méně opotřebovaný. Budete přesvědčeni, že osm let starý vůz s nájezdem 150 000 kilometrů nesloužil jako taxi nebo vozidlo obchodního zástupce.

Pravda může být zcela jiná. Falšování mechanických počítadel kilometrů u starších vozů bylo mnohem obtížnější než falšování počtu kilometrů u novějších vozů, které používají elektronická počítadla. Nepoctivý prodejce si objedná specialistu, který připojí příslušné elektronické zařízení a změní zobrazovaný stav počtu ujetých kilometrů.

Před koupí si auto důkladně zkontrolujte – použijte webové stránky CrashStatus

Naše stránky CrashStatus vám poskytnou to, co vám  jiné stránky tohoto druhu nenabídnou.

Nemusíte platit za to, abyste se dozvěděli, zda má vůz zaznamenáno nějaké poškození. Implicitně vám naše stránky umožňují zkontrolovat VIN zdarma. Zadáte VIN kód, počkáte pár okamžiků a dostanete odpověď. Pokud má dotyčný vůz nějaký záznam poškození (především po nehodě nebo povodních), rozhodnete se ho nekoupit. A za kontrolu, která trvá pár minut, nic neplatíte.

A co dál? Stačí nechat si auto prověřit u znalce motorových vozidel nebo automechanika. Pak už si můžete užívat skvělý ojetý vůz!

Neriskujte! Nestojí to za to! Prověřte si váš vysněný vůz pomocí služby CrashStatus!

Opinia zdjecie
Expert radí

Při nákupu ojetého vozidla je dodržování dokumentů jedním z nejdůležitějších faktorů, které je třeba zvážit.